Националните планове за действие се актуализират два пъти годишно (през май и октомври) и следят статуса на изпълнение на Генералния план за рехабилитация и поддържане на фарватера на река Дунав и нейните плавателни притоци. Плановете илюстрират текущия статус, предприетите мерки и планираните следващи дейности по рехабилитация и поддържане на фарватера в придунавските страни, както и произтичащите от това бюджетни нужди и финансов недостиг.
Доставен малък кораб за хидрографски измервания
Стойност: 969 600 лв. с ДДС
Към новината "Първи проучвания на р. Дунав с новодоставения кораб на ИАППД"
Доставен маркиращ кораб
Стойност: 6 180 000 лв. с ДДС
Към новината "Новопостроеният маркиращ кораб на ИАППД получи името „Осъм“"
Плавателният съд се използва за маркиране на корабоплавателния път в общия българо-румънски участък на р. Дунав. С кораба се извършват пилотни дейности по поддейност 4.4 от проект “FAIRway Danube”, предвиждащи осъвременяване и актуализиране на навигационно-пътевата обстановка.
Пилотната дейност e фокусирана в разполагане на плаващи знаци (шамандури) в критичните участъци от българския участък за поддържане на фарватера.
Изпълнен договор за Разработване и внедряване на национална система за управление на корабоплавателния път по р. Дунав (WАterway Management System - WAMS) за нуждите на ИАППД
Стойност – 51 600 лв с ДДС
Към новината "ИАППД въвежда система за управление на корабоплавателния път по р. Дунав"
Системата WAMS ще събира, съхранява и систематизира информация за водния път, морфологията, критичните участъци, хидрографските измервания, драгажните работи и др.
Изпълнен договор за доставка и инсталиране на 10 автоматични хидрометрични станции
На 12.06.2020 г. беше приключен договор за доставка на 10 автоматични станции за измерване на водното ниво, по проект FAIRway Danube, в участъка от с. Гомотарци, община Видин до с. Малък Преславец, област Силистра. С въвеждането им в експлоатация се постигна детайлна оценка на хидроложкия режим на река Дунав при определяне на ниски, средни и високи корабоплавателни нива, които са предмет на ревизиране в рамките на Дунавската комисия. Чрез тези станции се дава възможност за директно информиране на населението, местните власти и корабособствениците в случаите на форсмажорни обстоятелства, които имат неблагоприятно влияние върху сигурността на корабоплаването. Две от станциите са монтирани на двата моста на р. Дунав (Русе – Гюргево и Видин – Калафат) и ще измерват водно ниво и температура на въздуха. Една от станциите е плаваща и е монтирана върху буй, изработен от стабилизиран полиетилен. Предвидена е за разполагане в района на остров Батин. Останалите станции са разположени в различни точки по българския бряг и ще измерват водно ниво, температура на водата и на въздуха. Всички станции са независими от наземната електроразпределителна мрежа като електрозахранването се реализира чрез фотоволтаични панели, батерии и от контролер за преобразуване на енергията. Информацията, получавана от станциите се използва за изготвяне на прогноза за водните нива в общия българо-румънски участък на реката.