A+ A A- | Търсене | Kарта на сайта | Контакти | English
Начало Проекти
Начало / Проекти

FAIRway Danube II

Изображение: © GeoNames, TomTom, Microsoft редактирано от viadonau

 

FAIRway Danube II е транснационален проект с участието на Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, България и Румъния, който има за цел да подобри условията на корабоплаване по река Дунав и да направи вътрешното корабоплаване по-екологосъобразно, устойчиво и привлекателно. Проектът ще се реализира между април 2023 г. и декември 2027 г.

 

FAIRway Danube II, оценен на 70 милиона евро (47 милиона евро финансиране от ЕС), официално одобрен от ЕС през юни 2023 г., ще продължи успешния курс по отношение на модернизацията на фарватера по река Дунав през следващите години.

 

ПЛАНИРАНИ ЗАДАЧИ И ЦЕЛИ НА FAIRWAY DANUBE II:

  • Осъществяване на редовен транснационален мониторинг на условията корабоплаване;
  • Доставяне на сензори за измерване на водни нива, дълбочини на фарватера и просвет на мостовете;
  • Модернизиране на националните системи за управление на водните пътища (WAMS) и транснационалната система за мониторинг на водните пътища (WAMOS 2.0), за да се повиши тяхната производителност и ефективност и да се подобри предоставянето на информация на регистрираните потребители;
  • Удължаване на времето за прогнозиране на водните нива – ключов инструмент за логистиците;
  • Тестване на адаптивни инфраструктурни елементи в Австрия, Хърватия, Румъния и България. Този уникален подход ще осигури неинвазивно, почти естествено решение за периоди с ниска вода, тъй като може да се използва за гъвкаво влияние върху дълбочината на фарватера. По този начин ще се подобри надеждността на корабоплаването по вътрешните водни пътища без постоянно въздействие върху местообитанията и екосистемите.
  • Модернизиране на съществуващите места за акостиране в Австрия и Румъния за подобряване на инфраструктурата, особено по отношение на безопасността и мобилността на екипажа. Работата също така включва решения за зелена енергия за брегово захранване на всяко място за акостиране.
  • Разработват се и планове за допълнителни инвестиции в места за акостиране в Австрия, Словакия и Хърватия.

ЦЕЛИ И ДЕЙНОСТИ:

Добър навигационен статус

Създаване на стационарни и мобилни сензори за измерване на добрия навигационен статус (GNS)

Снимка: © viadonau/Zinner

FAIRway Danube II има за цел да осигури добър навигационен статус (GNS) на транснационалния воден път по река Дунав. Той е от решаващо значение за безопасно и ефективно корабоплаване, като обхваща фактори като водни нива, дълбочини на фарватера и просвет на мостовете. За да се събере още повече информация за условията на плавателния път на река Дунав, ще бъдат внедрени усъвършенствани стационарни и мобилни сензори, системни надстройки и най-съвременни инструменти.

Нашите инициативи:

 1.  Поставяне на стационарни сензори за GNS мониторинг:

  • Надграждане на сензорите на 19 измервателни станции. (BG, RO)
  • Разполагане на 183 шамандури с усъвършенствани сензори. (HR, RO)
  • Инсталиране на 11 сензора за вертикален просвет на мостовете. (HU, RO)

2. Поставяне на мобилни сензори за GNS мониторинг:

  • Въвеждане на 3 нови проучвателни кораба. (HU, RO)
  • Надграждане на сензори за 8 съществуващи проучвателни кораби. (SK, HU, HR, BG, RO)
  • Придобиване на 4 водни дрона. (HU, HR, RO)
  • Придобиване на 2 аеронавигационни дрона. (HR, RO)

Нашата основна цел е да подобрим плавателността на транснационалния воден път по река Дунав чрез подобряване на точността на дълбочината на фарватера, нивото на водата и просвета на мостовете. Това осигурява безопасно и ефективно преминаване на съдовете. Освен това, точността на прогнозите за нивото на водата ще бъде подобрена като част от FAIRway Danube II.

Управление на водния път

Надграждане на Националните системи за управление на водния път (WAMS) & Транснационалната система за мониторинг

(WAMOS 2.0)

Изображение: © viadonau/WAMOS

Ефикасното и безопасно корабоплаване по Дунав разчита на засилено събиране и обработване на информация. Националната система за управление на водния път (WAMS) и транснационалната система за мониторинг на водния път (WAMOS) са основните информационни хъбове за консолидиране на данни и информация относно добрия навигационен статус (GNS) по река Дунав.

WAMS

Функционирайки като основа за управление на националните водни пътища, националните WAMS събират данни от различни източници. В рамките на FAIRway Danube II участващите страни надграждат своите национални системи. Това подобрение интегрира данни от стационарни и мобилни сензори, както и външни източници, които са от решаващо значение за вземането на критични решения на национално ниво. Като по-нататъшна стъпка към хармонизирани данни по поречието на река Дунав, новите национални данни също ще бъдат въведени в транснационалната система за мониторинг на водните пътища (WAMOS).

WAMOS

Транснационалната система WAMOS събира хидроложки и хидрографски данни от дунавските речни администрации. Предлага хармонизирано показване и качество на данните по целия Дунав от границата на Германия и Австрия до Черно море. В момента WAMOS предоставя данни за морфологията на реките в тесните участъци, статистически данни за наличността на фарватера, водните нива и хидроложките условия.

Надграждането до WAMOS 2.0 във FAIRway Danube II представлява стъпка напред в управлението на транснационалните водни пътища за подобрена навигационна безопасност и ефективност.

Надграждането на WAMS и подобряването на WAMOS 2.0 ще подобри достъпа до информация и надеждността на планирането за всички потребители на река Дунав. Всички тези инициативи активно допринасят за привлекателността на вътрешното корабоплаване като благоприятен за климата вид транспорт.

Прогноза за водните нива

Усъвършенстване на надеждността на планирането: Разширена прогноза за нивото на водата

Изображение: © viadonau/DoRIS

Прогнозите за водните нива играят основна роля при вземането на логистични решения. Динамичното въздействие на изменението на климата ускори колебанията на нивото на водата, подчертавайки необходимостта от удължено време за изпълнение, за да се подобри надеждността на планирането. Като част от FAIRway Danube II прогнозата за водните нива ще бъде подобрена.

  • Австрия и Унгария:

   Удължаване на периода до 6 дни.

  • Румъния и България:

   Удължаване на периода до 7 дни.

В ход е проучване за осъществимост в сътрудничество с Австрия (AT), Унгария (HU) и Румъния (RO), за да се оцени жизнеспособността на въвеждането на средносрочна прогноза за удължаване до 6 седмици. Тази амбициозна инициатива има за цел да подобри допълнително възможностите за планиране и да се адаптира към развиващите се предизвикателства, породени от изменението на климата.

Значимост на разширената прогноза за водните нива:

Подобрено вземане на логистични решения и надеждност на планиране: Логистичните оператори силно разчитат на прогнози за водните нива за решения за товарене.

С удължен период на прогнозиране операторите могат да направят по-информиран и стратегически избор, като оптимизират своите логистични операции. Това означава по-плавно и по-ефективно транспортиране на стоки.

Адаптиране към изменението на климата: Ускорените промени в нивата на водата поради изменението на климата налагат проактивни мерки. Удълженият период на прогнозиране позволява по-добра подготовка и адаптивност към динамични условия на околната среда, напр. чрез адаптивни инфраструктурни елементи, които увеличават дълбочината на фарватера и могат да бъдат инсталирани преди планирания период на ниски води.

Климатична устойчивост

Иновативни решения за подобряване на климатичната устойчивост: Пилотни дейности за адаптивни инфраструктурни елементи

Графика: © viadonau

Свободно течащите участъци на река Дунав, известни със своята динамична природа, са подложени на продължаваща ерозия и седиментация. Разработени са иновативни методи, които допълват традиционните инструменти за речно инженерство. Тези методи включват промени в управлението на седиментите, транспортиране на издрагиран материал нагоре по течението и създаване на изкуствени острови за увеличаване на скоростта в плитки участъци, осигурявайки едновременно екологични ползи.

Въпреки това, по-дългите периоди на ниски води поради изменението на климата, носят ново предизвикателство за справяне с плитките участъци на река Дунав. В рамките на FAIRway Danube II имаме удоволствието да проведем пилотни тестове за адаптивни инфраструктурни елементи в плитки участъци в река Дунав. Този иновативен подход предлага неинвазивно, почти естествено решение за периоди на ниски води, обещавайки увеличаване на дълбочината на фарватера.

Въз основа на техника, използвана още през 1890 г., съвременната интерпретация на адаптивните инфраструктурни елементи е много обещаваща и ще допринесе за по-устойчив Дунав в бъдеще.

Изпълнението на тези дейности в Австрия, Хърватия, Румъния и България бележи значителна стъпка към постигане на устойчиво и адаптивно управление на водните пътища.

Контакти и бенефициенти

Координатор на проекта

via donau - Österreichische Wasserstraßen-Gesellschaft mbh

Бенефициенти

 „Съфинансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за климата, инфраструктурата и околната среда (CINEA). Нито Европейският съюз, нито CINEA могат да носят отговорност за тях.“



© Изпълнителна агенция „Проучване и поддържане на река Дунав” [правна информация] [декларация за достъпност]